Zapraszamy do lektury bloga
Jak leczyć choroby stawów psów?
Choroby stawów u psów to powszechny problem, który może dotknąć każdego pupila niezależnie od wieku czy rasy. Właściwe rozpoznanie i leczenie chorób stawów jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i komfortu życia czworonogów. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak przebiega diagnostyka chorób stawów u psów oraz jak wygląda ich leczenie.
Czym jest nosówka i jak to leczyć?
Nosówka to groźna choroba wirusowa, która dotyka głównie psów, ale może również występować u innych drapieżników, takich jak lisy czy fretki. W Polsce jest jednym z najczęstszych schorzeń wirusowych u młodych czworonogów. Choroba ta atakuje głównie układ nerwowy i immunologiczny zwierzęcia, przez co może stanowić zagrożenie dla jego życia. W niniejszym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz metody leczenia tej przypadłości.
Kiedy i czy sterylizować koty?
Wielu właścicieli kotów często zastanawia się nad zasadnością sterylizacji. I choć to praktyka znana od lat, wciąż wywołuje wątpliwości. Problemem bywa kwestia finansowa, ale i ogólna potrzeba poddawania zwierzęcia inwazyjnemu zabiegowi. Jakie są rekomendacje weterynarzy i czy sterylizacja może przynieść korzyści? Na te i inne pytania dotyczące tego zabiegu odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule.
Jak często odrobaczać zwierzęta?
Pchły i kleszcze to niejedyne pasożyty atakujące naszych czworonożnych przyjaciół. O wiele groźniejsze okazują się te, które nie żerują na skórze i sierści, ale bytują w organizmie zwierząt. Mowa np. o nicieniach i tasiemcach, które namnażają się w układzie pokarmowym psów i kotów. Te obce organizmy potocznie określa się mianem robaków. Robaki mają negatywny wpływ na funkcjonowanie wielu narządów, a także prowadzą do rozwoju groźnych chorób. Stanowią zagrożenie nie tylko dla samego pupila, ale niekiedy również i ludzi, którzy mają z nim kontakt. Obecnie istnieje jednak sposób na to, by zapobiec ich występowaniu. Jest nim odrobaczanie.
Jak zadbać o psią sierść?
Sierść u psów odgrywa kluczową rolę w termoregulacji. Zapewnia ochronę przed zimnem oraz czynnikami zewnętrznymi. Nie jest też jednak bez znaczenia dla ogólnego wyglądu psa, a nawet, co ważniejsze, jego zdrowia. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stan sierści psa bywa odzwierciedleniem jego kondycji zdrowotnej, a niekiedy stanowi podstawę do diagnozowania różnych dolegliwości i chorób. Właściwa pielęgnacja sierści nie powinna zatem wynikać wyłącznie z pobudek estetycznych, ale z troski o zdrowie i komfort pupila. Jakie zasady pielęgnacji psiej sierści, warto znać?
Jak dbać o zęby pupila?
Zdrowe zęby stanowią o dobrym stanie zdrowia nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Czworonogi także mogą mierzyć się z zapaleniem dziąseł czy chorobami przyzębia. Takie dolegliwości mają negatywny wpływ na ich komfort, a nierzadko utrudniają też codzienne funkcjonowanie. Nieprzyjemny zapach z pyska, apatia, czy brak apetytu to zaledwie część sygnałów, które mogą wskazywać na problemy z uzębieniem. Czy da się im zapobiec? Okazuje się, że tak. Podstawą jest dbałość o higienę jamy ustnej psa i kota.
Dlaczego należy profilaktycznie robić USG zwierzętom domowym?
Niektóre choroby rozwijają się latami. Część z nich, w tym m.in. groźne nowotwory w początkowym stadium atakują organizm bezobjawowo. W momencie, gdy pojawią się pierwsze symptomy, leczenie zwykle okazuje się bardziej inwazyjne, a szanse całkowitego powrotu do zdrowia maleją. Aby zapobiec rozwojowi nieuleczalnych chorób oraz cieszyć się dobrym zdrowiem, warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Tak samo, jak w przypadku ludzi, profilaktyka jest ważna w przypadku zwierząt. Wśród badań prewencyjnych, które powinno się regularnie wykonywać u zwierząt, wymienić można USG. O tym, dlaczego to badanie ma znaczenie, piszemy poniżej.
Jak walczyć z otyłością zwierząt domowych?
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która poza ludźmi dotyczy również zwierząt. Jej przyczyn może być wiele. Do najpopularniejszych z nich zalicza się nieprawidłowe nawyki żywieniowe i niską aktywność fizyczną. Wśród innych powodów wymienić można również zaburzenia hormonalne, sterylizację lub kastrację oraz wiek zwierzęcia. Wczesne zdiagnozowanie otyłości ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia pupila oraz minimalizuje ryzyko występowania chorób m.in. układu krążenia, układu pokarmowego oraz kostno-stawowego. Jak zapobiegać otyłości zwierząt domowych oraz co zrobić, gdy zauważy się jej pierwsze objawy? O tym piszemy poniżej.